La fundació:
Notícies

Fundació ACE publica el major volum d’articles de la seva història durant la pandèmia

A Fundació ACE tenim la sort de comptar amb un equip professional emprenedor, resilient i expert en malalties neurodegeneratives. Un treball rigorós, de qualitat i d’excel·lència que ens ha portat a aconseguir una fita més aquest 2020.

Durant el temps de pandèmia, el nostre equip d’investigació ha aconseguit publicar 41 articles que llancen diferents avenços en el coneixement de les demències i de l’Alzheimer. Suposa un 52% més d’articles respecte l’any 2019, aconseguint d’aquesta manera el rècord històric de publicacions de Fundació ACE.

A més del volum d’articles científics, destaca la qualitat d’aquests, que han arribat aquest 2020 a un factor d’impacte de 233.47.

Segons Agustín Ruiz, director d’Investigació de Fundació ACE, “2020 va ser un any especial, sense cap dubte. La pandèmia ens ha obligat a repensar un bon nombre d’activitats científiques. He de dir que un major ús de les eines telemàtiques ha cohesionat més i millor als equips d’investigació de Fundació ACE i alguns canvis han arribat per quedar-s’hi. En decaure l’activitat en congressos i les reunions presencials, hi ha hagut més temps per treballar en els manuscrits científics i fer reanàlisis de les dades disponibles. Això tindrà un impacte que es veurà en els pròxims anys”.

Ruiz fa un balanç “molt positiu de l’any, estic especialment satisfet amb els resultats”. I resumeix els progressos durant el 2020: “Hem publicat molt avenços en tots els nostres programes, des de la recerca clínica vam aportar importants treballs en l’avaluació de marcadors oftalmològics per avaluar la demència. Els programes d’investigació en psicologia mèdica van desenvolupar nous paradigmes d’avaluació cognitiva o en el camp de la genòmica, a on hem aconseguit identificar un factor genètic que protegeix l’efecte de l’APOE. També vam estar particularment proactius analitzant l’impacte de la pandèmia a la nostra clínica de la memòria.”

Col·laboració amb diferents entitats

Aquesta fita posa de manifest el prestigi de Fundació ACE en el camp de les demències i de l’Alzheimer, ja que molts dels articles científics publicats s’han treballat en col·laboració amb d’altres entitats espanyoles i internacionals de renom, així com a molts d’aquests articles han estat el resultat de la col·laboració amb consorcis i centres d’investigació com CIBERNED (Centre d’Investigació Biomèdica en Xarxa sobre Malalties Neurodegenatives), IGAP Consortium, European Alzheimer’s Disease Consortium o International Forntotemporal Dementia Genetics Consortium, entre d’altres.

Un any d’intensa investigació

L’any 2020 serà recordat com un dels períodes més tristos i amb més incertesa de la història recent. En situació de pandèmia, com no pot ser d’una altra manera, la medicina i la investigació han estat essencials per combatre, prevenir i curar el Covid-19.

Podem afirmar que l’any 2020 ha estat l’any de la ciència biomèdica, en tots els sentits, també en el camp de les demències. Des de Fundació ACE ens hem esforçat perquè la investigació de l’Alzheimer no quedés paralitzada pel Covid-19, com així ha passat en tants altres àmbits.

És pel que, malgrat les dificultats per adaptar-nos a una nova realitat i al teletreball, el nostre equip d’investigadors ha superat una vegada més, aconseguint que aquest 2020 també sigui recordat pels avenços pel coneixement, el diagnòstic i el tractament de les demències.

També et pot interessar ...

Nou projecte de recerca finançat a través de CIBERNED

17/12/2019Notícies
L'equip de recerca de Fundació ACE ha estat reconegut amb una nova ajuda pública per a projectes de recerca col·laboratius, per un valor de 280.000 euros, concedida a través de CIBERNED.